ODRŽAVANJE ČISTIH POVRŠINA PRIMJENOM SUHE PARE
Pandemija COVID-19 je rezultirala i sviješću o potrebi podizanja higijenskih standarda u mnogim objektima i ustanovama. Bolnice i zdravstvene ustanove, starački domovi, škole, vrtići, ali i supermarketi, restorani, hoteli, prostori su gdje se svakodnevno susrećemo s nužnošću besprijekorne čistoće.
Postoji više načina za rješavanje ovih izazova čišćenja. U mnogim je slučajevima najbolje rješenje jednostavno i poznato već desetljećima: para.
Parni čistači rade zagrijavanjem vode na vrlo visoku temperaturu (obično u rasponu od 100-160 °C). Kad ovu pregrijanu vodu raspršite na površinu, ona prodire i kroz tvrdokorne slojeve masti i biofilmova, dopire do pora i pukotina, koje često nisu pristupačne ni agresivnim kemijskim medijima.
Budući da može eliminirati većinu patogena bez kemikalija – ili s mnogo manje kemikalija – para nije samo vrlo učinkovito rješenje za čišćenje, već posve ekologično i održivo.
Primjene čišćenja parom
Od svih tehnika čišćenja, para je najfleksibilnija. Može se koristiti u zatvorenom i na otvorenom, na poroznim i neporoznim površinama; za čišćenje svega, od tapeciranog namještaja do opreme za proizvodnju hrane.
Primjeri primjene čišćenja parom u okruženjima s visokim higijenskim zahtjevima:
Prehrambena industrija
|
Zdravstvene ustanove / veterinarske ambulante
|
Hoteli i restorani
|
Supermarketi
|
Škole i vrtići
|
U suradnji s našim partnerom, talijanskim proizvođačem Doman, na tržište donosimo paletu od preko 20 modela parnih perača. Ovisno o potrebi i primjeni, definirat ćemo optimalno rješenje za Vas. |
Naoko je čisto, no je li uistinu čisto?
Kako bi ispunili zahtjeve potrošača za zdravim i kvalitetnim prizvodima, proizvođači nužno moraju osigurati da njihovi proizvodi nisu kontaminirani fizičkim, kemijskim ili mikrobiološkim zagađivačima. Najčešći izvori zagađenja su ruke osoblja, površine koje dolaze u kontakt sa proizvodima, kontaminirana oprema i druge kritične točke od početka do kraja proizvodnog ciklusa. Svaki od ovih izvora povećava rizik od kontaminacije i stvara pretpostavke za nepredviđene troškove.
U prošlosti, oslanjali smo se na vizulane provjere (subjektivne i netočne) ili na spora i dugotrajna mikrobiološka ispitivanja u laboratoriju. Kako bi dobili lokalno točnu, objektivnu i brzu procjenu, posegnimo za tehničkim rješenjem baziranim na detekciji adenozin trifosfata (ATP bioluminiscencija).
Ključna značajka ATP sustava za praćenje čistoće je primjena tehnologije bioluminiscencije za mjerenje adenozin trifosfata (ATP), nukleotida, koji predstavlja glavno unutarstanično skladište energije.
Uređaji za testiranje Hygiena ATP sadrže prirodni enzim koji se nalazi u krijesnicama. Ovaj enzim, nazvan luciferaza, katalizira jednostavnu bioluminiscentnu reakciju (koja stvara svjetlost), oksidirajući molekule luciferina kada dođu u kontakt s ATP-om.
Količina proizvedenog svjetla proporcionalna je količini ATP-a. Koristeći tehnologiju bioluminiscencije, EnSURE Touch može mjeriti izuzetno niske razine ATP-a, prikupljenih pomoću uređaja za ispitivanje. Mjerenjem količine bioluminiscencije iz ukupne čistoće, ATP reakcija pruža izvrstan pokazatelj ukupne čistoće jer je količina svjetlosti koja nastaje reakcijom izravno proporcionalna količini ATP prisutne u uzorku.
Reakcija bioluminiscencije je neposredna, tako da se rezultati mogu obraditi na mjestu ispitivanja u samo nekoliko sekundi. Rezultati su numerički izraženi u relativnim svjetlosnim jedinicama (RLU – Relative Light Units).
Luminometar proizvođača Hygiena, EnSURE™ Touch suvremeno je rješenje za tvrtke koje žele poboljšati higijenske uvjete u svojim proizvodnim postrojenjima. Demonstraciju učinkovitosti naših Doman parnih perača možemo Vam potvrditi upravo korištenjem ovog uređaja. |